Press "Enter" to skip to content

Tarcza, świnie, komornik i bank – dzień z życia rolnika 2.04.20 r.

Koronawirus – Tarcza Antykryzysowa. Czwartek, 2.04.2020 r. Dzwonię do Izby Komorniczej w Szczecinie oraz do dwóch kancelarii komorniczych [2.04.20]. Nie ma decyzji, co do wstrzymania egzekucji komorniczych. Kancelarie działają normalnie. Może nie będzie licytacji, ale konta rolnika można zająć. Reasumując. Jak twoja sprawa jest jeszcze w sądzie, to teraz masz vacatio legis. Jeśli jednak, przed wprowadzeniem Tarczy Antykryzysowej 1.04.2020 r., sąd wydał postanowienie i sprawa trafiła do komornika, to nadal masz problem. Wstrzymanie rozpraw egzekucyjnych przy jednoczesnym braku wstrzymań egzekucji w toku, to nie jest rozwiązanie systemowe.

Afrykański Pomór Świń (ASF). Od kilku dni stawiamy ogrodzenie wokół chlewni. 170 metrów bieżących, metalowa siatka, słupki, podmurówka. Jeśli tego nie zrobimy, w ciągu najbliższych trzech tygodni, to nie otrzymamy następnego rzutu warchlaków. Wszystko za sprawą Afrykańskiego Pomoru Świń. Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie w Niedoradzu w Lubuskiem, około 200 kilometrów od nas. Ponad 20 tysięcy zwierząt, według informacji medialnych, ma zostać zutylizowanych. Nasz cel. Odizolowanie stada świń od zwierząt dziko żyjących. 

Rynek wieprzowiny. W przemyśle mięsnym wprowadza się ograniczenia w uboju. Nawet do 50 proc. wydajności zakładu. Z uwagi na pandemię w ubojni obowiązują przerwy technologiczne pomiędzy zmianami. Brakuje pracowników. Przetwórcy mają problem z eksportem. W naszym gospodarstwie jest 650 świń. W ostatnim transporcie poszło 170 sztuk. Średnia waga 131 kg. Normalnie, to 120-125 kg. Otrzymaliśmy informację, że w przyszłym tygodniu odbioru nie będzie. Średnia waga, przy wstrzymaniu odbiorów o tydzień do dwóch tygodni, wzrośnie do około 135 kg. Tracimy na przerostach tuczników. Zaburzony jest cały system, od przetwórców, poprzez transport, do hodowców. Mamy mniej czasu na mycie i dezynfekcję chlewni. Warchlaki nie przyjadą do nas w wadze średnio 18 kilogramów.  Dojadą tydzień, dwa tygodnie później, w wadze około 22 kg. To oznacza znów dodatkowe problemy i koszty na hodowcy warchlaków.

Zadzwoniłem do trzech banków. W jednym można wstrzymać raty online przez aplikację. W innym wymagają złożenia wniosku. W jednym z banków dowiaduję się, że jeśli rolnik miał problemy ze spłatą rat, to już w tym kredycie nie ma gwarancji, że bank przesunie spłatę zobowiązań. Widać indywidualne podejście banków. Widać, że klienci wpisani do BIK, ci słabsi, dalej nie są partnerem. Tarcza antykryzysowa powinna działać tak, że wstrzymuje się na okres trzech miesięcy spłaty kredytów. Obojętnie, jaka jest sytuacja rolnika, czy przedsiębiorcy. W obecnej sytuacji rolnik, czy przedsiębiorca, w dobrej kondycji, przez trzy miesiące, nie musi spłacać kredytów. Zyskuje wsparcie. Ten co miał problemy, cały czas je ma [2.04.2020 r.].

Red.