Press "Enter" to skip to content

Rolniczy Raport ASF _29.03.2019 r.

ROLNICZY RAPORT ASF – to przegląd informacji związanych z sytuacją producentów trzody chlewnej opracowywany przez NSZZ Rolników Indywidualnych na Pomorzu Zachodnim. Zapraszamy do współtworzenia raportu i dzielenia się nim z rolnikami, przetwórcami, samorządowcami, politykami, dziennikarzami, czy sąsiadami (skopiuj do maila, podaj dalej). Skorzystaj z możliwości powiadomienia nas o ważnych wydarzeniach: protestrolnikow@gmail.com #trzodachlewna #PolskieMięso #ASF #SolidarnośćRI
(opracowanie: 29.03.2019 r.). Facebook: PROTEST ROLNIKÓW

Polecamy:

JAK CZECHY POKONAŁY ASF? CZY MOŻEMY ZROBIĆ TO SAMO?
„W ramach zapobiegawczych działań uznano wtedy cały region o powierzchni 1,034 km2 za skażony i natychmiast wprowadzono na nim konkretne czynności w celu zminimalizowania ryzyka dalszego rozprzestrzenienia choroby. Zainfekowany region podzielono na różne strefy – obszar ogrodzony, obszary o dużym i małym ryzyku występowania ASF oraz obszar prowadzenia intensywnych polowań.” Info. za: cenyrolnicze.pl (23.02.19)

CZECHY Udało im się pokonać (dop. póki co) ASF, ale każda tuczona świnia, która idzie na ubój w Czechach, oznacza stratę co najmniej 500 koron dla firmy. I pojawiają się głosy, że w najbliższym czasie sytaucja nie ulegnie poprawie. Republika Czeska jest obecnie samowystarczalna w 53 proc., a czescy rolnicy obawiają się, że zależność od importu wzrośnie. Info. za: „České prase na vymření. Kvůli dovozu ruší farmáři chovy” w: www.idnes.cz (27.02.19)

CHINY / NAUKA „Chińscy badacze wykryli wirusa afrykańskiego pomoru świń u kleszczy twardych pobranych od owiec i bydła, ale także w ich krwi. Dotychczas wiadomo było, że niektóre gatunki kleszczy miękkich są wektorem wirusa, ale nie przypuszczano, że wirus może występować u przeżuwaczy…” Info. za: „ASF – po raz pierwszy wykryty u owiec i bydła” w: topagrar.pl (27.03.19)

AZJA / MONGOLIA Żaden kraj nie może sobie pozwolić na iluzję, że może odizolować się od regionalnej dynamiki poruszania się tego wirusa – powiedział Dirk Pfeiffer, profesor w Katedrze Chorób Zakaźnych i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Miejskim w Hongkongu (…) Fakt, że Mongolia ma niską gęstość populacji świń jeszcze bardziej wzmacnia hipotezę o powszechnym geograficznym występowaniu ASF. Info. za: „African Swine Fever Spreads to Mongolia” w: bloomberg.com (16.01.19)

UNIA EUROPEJSKA Opinia. Afrykański pomór świń może spowodować rozłam w UE. Problemy związane z epidemią ASF mogą osłabić Wspólną Politykę Rolną UE poprzez zwiększenie napięć między państwami członkowskimi oraz między państwami, a Komisją Europejską. Ilaria Capua i Mario Monti zwracają także uwagę na aktywność ruchów populistycznych i nacjonalistycznych. Podsycanie nieufności do rządów krajowych, opinii publicznej, czy wśród partnerów handlowych. Info. za: „African swine fever could cause EU rift” w: www.nature.com (19.02.19)

WYMIAR SPOŁECZNY ASF Sama wiedza weterynaryjna nie jest wystarczająca do osiągnięcia kontroli choroby i że zrozumienie lokalnych wymiarów społeczno-kulturowych, gospodarczych i politycznych jest równie ważne. Badania w dziedzinie nauk społecznych i dogłębne badania lokalnych praktyk są coraz częściej uznawane za ważne dla zrozumienia ekologii chorób. Info. za: „Understanding humans – the key to African swine fever control” w: blogs.biomedcentral.com (8.01.19)

***
GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII:
Informacje związane z ASF można także uzyskać w GIW pod numerami telefonów: 22 623 10 65, 22 623 15 29, 22 623 16 41 lub wysyłając pytanie na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl. Więcej: https://www.wetgiw.gov.pl

ASF w Polsce – mapa, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

!!! W Inspekcji Weterynaryjnej brakuje rąk do pracy
„Inspekcja Weterynaryjna boryka się z problemami kadrowymi. Według szacunków w inspektoratach brakuje ponad 300 lekarzy. Najgorzej jest na Mazowszu oraz na wschodzie Polski. Główną przyczyną takiej sytuacji są niskie zarobki.” Info. za: tygodnik-rolniczy.pl (23.03.19) !!!

CHCĄ, ALE NIE MOGĄ. MINISTER ROLNICTWA NIE MA WPŁYWU NA FINANSOWANIE INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ
„Ministerstwo rolnictwa dostrzega potrzebę wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, ale nie ma kompetencji ustalania poziomu funduszu wynagrodzeń pracowników Inspekcji i wskazuje wojewodów, którzy jako dysponenci części budżetowych w porozumieniu z Ministrem Finansów, kształtują budżet wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii.”
Info. za: cenyrolnicze.pl (27.03.19)

92 kolejne przypadki ASF „Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 92 przypadki ASF w Polsce. Od początku stycznia odnotowano ich już 608.” Info. za: „Wirus ASF wciąż zabija. 608 przypadków w ciągu trzech miesięcy” w: agropolska.pl (19.03.19)

ASF – ŻADNYCH MITÓW, TYLKO FAKTY: WYWIAD Z WOJEWÓDZKIM INSPEKTOREM WETERYNARII, LEK. WET. TOMASZEM WIELICHEM.
Hanna Krugiełka: „O wypowiedź, w sprawach tak ważnych dla Czytelników Cen Rolniczych, poprosiłam Wojewódzkiego Inspektora ds. zdrowia i ochrony zwierząt z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu – lek. wet. Tomasza Wielicha.” Info. za: www.cenyrolnicze.pl (26.01.19)

LABORATORIUM / GDAŃSK „Uruchomiono nową pracownię wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) – poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.” Info. za: „Nowe laboratorium diagnostyczne ASF uruchomiono w Gdańsku” w: farmer.pl (26.02.19)

WALKA z ASF „Nawet ponad 30 lat doświadczeń w walce z afrykańskim pomorem świń w Hiszpanii nie pozwala wciąż na opracowanie skutecznej metody walki z tą chorobą, a zwłaszcza uzyskanie przeciwko niej szczepionki. Na Łotwie pojawiły się mało zjadliwe szczepy wirusa, które wykorzystuje się do prac nad szczepionką.” Info. za: „Ile będzie nas kosztować walka z ASF?” w: tygodnik-rolniczy.pl (5.03.19)

UWAGA Oszuści podszywają się pod Inspekcję Weterynaryjną „Powiatowi lekarze weterynarii z województwa łódzkiego przestrzegają rolników utrzymujących świnie przed osobami, które podszywają się pod pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.” Info. za: „Oszuści podszywają się pod Inspekcję Weterynaryjną” w: tygodnik-rolniczy.pl (6.03.19)


***
GOSPODARSTWA / GMINY / POWIATY:

ASF w PL „Ok. 43 tys. sztuk świń zostało wybitych w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odszkodowania z tego tytułu wypłacone hodowcom wyniosły łączne 14 mln zł – poinformował w czwartek Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.” Info. za: „43 tys. świń zostało wybitych od 2014 r. z powodu ASF” w: farmer.pl (11.01.19)

2 lata walki o odszkodowanie za ASF
„Ponad 2 lata temu Hubert Ojdana stracił ponad 260 świń w związku z afrykańskim pomorem świń i nie otrzymał za nie odszkodowania. Gospodarz walczył o nie w sądzie, ale bez powodzenia. Udało mu się jednak udowodnić nieprawidłowości w postępowaniu urzędowego lekarza weterynarii.” Info. za: www.tygodnik-rolniczy.pl (20.01.19)

WIELKOPOLSKA / KROTOSZYN „Jak nas poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krotoszynie w roku 2018 na terenie powiatu krotoszyńskiego przeprowadzono pod kątem wdrażania zasad bioasekuracji 108 kontroli w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W sumie w skontrolowanych gospodarstwach obsada zwierząt wynosiła aż 20.297 sztuk trzody chlewnej.” Info. za: krotoszyn.naszemiasto.pl

POMORSKIE / ASF „Małdyty, Braniewo, Wilczęta – to miejscowości na Warmii położone najbliżej granic Pomorza, gdzie stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń. – Niestety, jest się czego obawiać – mówią eksperci Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego.” Info. za: „ASF na granicy Pomorza. Liczba hodowli trzody chlewnej na Pomorzu zmniejsza się, na co wpływ ma nie tylko afrykański pomór świń” w: dziennikbaltycki.pl (13.02.19)

POMORSKIE / ASF „Na odcinku lasu od Kamionka Wielkiego w gminie Tolkmicko do Próchnika, który jest północno – wschodnią dzielnicą Elbląga, pojawiła się specjalna zapora zapachowa. Substytut… ludzkiego potu ma odstraszać dziki, które mogą być zarażone ASF.„Elbląg walczy z ASF-em. Specjalne zapory zapachowe mają odstraszać dziki” Info. za: dziennikelblaski.pl (24.03.19)

POMOC (nie więcej niż 50 szt. świń) Decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii, zakazująca utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, jest podstawowym dokumentem uzasadniającym wystąpienie o tę pomoc. Do wniosku trzeba też dołączyć dokumenty potwierdzające wykonanie tej decyzji administracyjnej. Pomoc adresowana jest do rolników utrzymujących nie więcej niż 50 sztuk świń. Info. za: „Można występować o rekompensatę za nieutrzymywanie świń w związku z ASF” w: farmer.pl (28.02.19)

***
RYNKI:

CENY w DE „26 marca 2019 r. na niemieckiej licytacji ISW wystawiono do sprzedaży 2277 tuczników w 17 partiach (22 marca było to 1830 tuczników w 15 partiach), które wyceniono na 1,64 EUR za kg. Sprzedano 1962 tuczniki w 14 partiach (86 proc. wobec piątkowych 100 proc.). W porównaniu do ostatniej licytacji, która miała miejsce 22 marca br., średnia cena za kilogram E klasy wbc wzrosła o +0,01 EUR/kg. Aktualna stawka przekracza zeszłoroczne maksimum wynoszące 1,61 EUR/kg.” Info. za: „CZWARTA Z RZĘDU PODWYŻKA CENY TUCZNIKÓW NA MAŁEJ NIEMIECKIEJ GIEŁDZIE” w: cenyrolnicze.pl (26.03.19)

USA / CHINY „Eksport wieprzowiny z USA do Chin rośnie. Tym samym ceny tusz wieprzowych w Ameryce w kontraktach terminowych wzrosły o 10 centów za funt. (…) Notowania tuczników w Chinach w ostatnim tygodniu wzrosły do 16 juanów za kg (9 zł za kg). Według prognoz ekspertów ceny będą dalej rosły i mogą osiągnąć 20-23 juanów za kg. Tym samym światowe ceny wieprzowiny w bieżącym roku mogą mocno poszybować w górę i osiągnąć rekordowy od wielu lat pułap.” Info. za: „Ameryka zwiększa eksport wieprzowiny do Chin” w: agropolska.pl (21.03.19)

EUROPA „Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu wzrosły niemal w całej Europie. Możliwe było to dzięki zwiększeniu mocy ubojowych oraz większym importem wieprzowiny ze strony Chin. Ceny żywca wieprzowego w minionym tygodniu wzrosły w Hiszpanii o 3 centy, co dało impuls do wzrostów w pozostałych krajach Unii Europejskiej.” Info. za: „Chiny zwiększają import wieprzowiny z UE. Ceny ruszyły w górę” w: agropolska.pl (25.03.19)

CENY „Rynek żywca wieprzowego ożywił się w naszym kraju na dobre. W porównaniu z zeszłym tygodniem tuczniki podrożały przeciętnie o 30 groszy.” Info. za: „Notowania rynku wieprzowiny: Świnie najdroższe od pół roku” w: farmer.pl (25.03.19)

CENY „- Oczekujemy, że maksimum lokalne cen na poziomie ok. 5,30 zł/kg wystąpi we wrześniu. Skala wzrostu cen zależeć będzie jednak przede wszystkim od wielkości strat produkcyjnych w Chinach związanych z ASF. Warto bowiem pamiętać, że Chiny są jednocześnie największym producentem, konsumentem i importerem wieprzowiny na świecie. (…) – Pierwszym z nich jest spadek pogłowia trzody chlewnej w Europie. Przez ostatnie kwartały opłacalność chowu była bardzo niska. Z wyjątkiem Hiszpanii, u wszystkich wiodących producentów żywca w Europie odnotowano duży spadek pogłowia świń. Co ważne, w większości przypadków dotyczył on całej struktury stada, również loch prośnych i prosiąt.” Info. za: „Ekspert Credit Agricole: Ceny tuczników mogą przekroczyć historyczne maksima” w: farmer.pl (27.03.19)

RYNKI „Największymi eksporterami wieprzowiny w Europie są Niemcy i Hiszpania. Ci pierwsi w 2018 roku wysłali na zagraniczne rynki 2630 tys. ton, a Hiszpanie – 2250 tys. ton. W tym samym roku eksport wieprzowiny z Polski wyniósł 817 tys ton, a Belgii – 796 tys ton. Prognozy na rok 2019 wskazują, że wolumen eksportu polskiej wieprzowiny zmniejszy się do 800 tys ton, by w 2023 roku wynieść 850 tys ton.” Info. za: „Kongres Mięsny 2019: Globalny rynek wieprzowiny w cieniu ASF” w: wiadomoscihandlowe.pl (28.02.19)

RYNKI „Podwyżki cen tuczników zanotowano ostatnio m. in. w USA, Hiszpanii czy Niemczech. To wynik zwiększonego eksportu do Chin, który wg ekspertów będzie rósł w najbliższym czasie. W Unii Europejskiej impuls do podwyżek cen tuczników przyszedł tym razem z Hiszpanii.” Info. za: „CENY ŻYWCA WIEPRZOWEGO ROSNĄ NA CAŁYM ŚWIECIE” w: cenyrolnicze.pl (25.03.19)

KUJAWSKO-POMORSKIE Konsumenci coraz częściej interesują się pochodzeniem mięsa, tym w jakich warunkach zwierzę przebywało i jakimi paszami było żywione. Chcą kupować od lokalnych rolników mięso pochodzące od polskich ras trzody chlewnej, żywione paszami nie zwierającymi w swoim składzie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Narzekają jednak, że na rynku wciąż jest brak informacji o dostępności takich produktów. Info. za: „Kujawsko-Pomorska Wieprzowina. Tucz bez GMO” w: swiatrolnika.info

FARMER.PL „belgijskie służby wykryły skażoną lewamizolem wieprzowinę podczas wyrywkowej kontroli mięsa w marketach. W komunikacie zamieszczonym w RASFF, czyli unijnym systemie ostrzegania przed niebezpieczną żywnością podano, że mięso pochodziło od świń z Barbadosu, a zostało sprowadzone przez belgijskiego importera.” Info. za: „Poseł pyta unijnych komisarzy o wieprzowinę z Barbadosu” w: farmer.pl (23.03.19)

WIELKOPOLSKA „Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) opublikowała na początku lutego listę wielkopolskich zakładów mięsnych dokonujących importu żywca wieprzowego lub mięsa, z których następnie produkowane są wyroby mięsne dostępne w naszych sklepach. Na liście znajduje się 1 zakład z naszego powiatu oraz 3 z powiatów sąsiednich.” Info. za: „ASF/BRANŻA WIEPRZOWA: Lista zakładów z regionu importujących świnie lub mięso wieprzowe!” w: krotoszyn.naszemiasto.pl (9.03.19)

IMPORT do PL „Rolnicy nie godzą się na wysoki import wieprzowiny w momencie, gdy skupy oferują dramatycznie niskie ceny za ich zwierzęta. Z kolei minister Jan Krzysztof Ardanowski publikuje niepełną listę zakładów z informacjami o ilości ich importu świń i mięsa z zagranicy, tak „by rolnicy wiedzieli, kto ich oszukuje”. Czy ten krok przybliży całą branżę do rozwiązania jej problemów?” Info. za: „Minister rolnictwa przedstawia listę zakładów importujących wieprzowinę – co na to branża?” farmer.pl (26.03.19)

POLSKA „- Ilość odchowanych od lochy prosiąt, tempo przyrostu zwierząt, zużycie paszy. W wielu tych parametrach przegrywamy z naszymi konkurentami z Dani i innych krajów z Europy i świata. Dlatego bardzo cieszę się, że polscy rolnicy (może nie wszyscy, ale ci najlepsi) budują nowe obiekty, modernizują istniejące i nadążają za konkurencją, której musimy w rolnictwie sprostać. Dziś nie wystarczy wkładać serca w swoją ciężką pracę, trzeba to robić na najwyższym poziomie – stwierdził Ardanowski.” Info. za: „Dlaczego polscy producenci trzody przegrywają konkurencję z Zachodem?” w: farmer.pl (3.03.19)

TUCZ NAKŁADCZY / PL „Dr Benedykt Pepliński z Uniwersytetu Przyrodniczego wskazał na plusy i minusy tuczu nakładczego oraz postawił tezę, iż mimo aktualnie niskich cen trzody chlewnej w Polsce, samodzielny tucz w cyklu zamkniętym przy odpowiedniej skali produkcji jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla rolnika, szczególnie w czteroletnim cyklu cenowym.” Info. za: „Debata na temat rozwoju ferm nakładczych trzody chlewnej” w: nowoczesnafarma.pl (19.03.19)

PRODUKCJA „Mimo aktualnie niskich cen trzody chlewnej w Polsce, samodzielny tucz w cyklu zamkniętym, przy odpowiedniej skali produkcji, jest bardziej korzystnym rozwiązaniem dla rolnika niż tucz nakładczy, szczególnie w czteroletnim cyklu cenowym.” Info. za: „TUCZ NAKŁADCZY, CZY SAMODZIELNY TUCZ W CYKLU ZAMKNIĘTYM? CO KORZYSTNIEJSZE?” w: cenyrolnicze.pl (23.03.19)

TECHNOLOGIA / CHINY Raporty agencji prasowych z Chin mówią, że giganci technologiczni Alibaba i JD.com używają technologii rozpoznawania twarzy i głosu do monitorowania zdrowia świń na straganach, a także do śledzenia kaszlu lub zmian w zachowaniu zwierząt. Firma o nazwie Yingzi Technology jest pionierem w rozpoznawaniu twarzy świń, które według niej może „zrewolucjonizować” przemysł wieprzowy. Jest to strategia wspierana przez australijski przemysł wieprzowy, ponieważ technologia ma potencjał uświadomienia sobie, że świnia jest chora na długo przed tym, zanim rolnik zauważy. Info. za: „African swine fever spread being countered by voice recognition software, building walls and culling animals” w: www.abc.net.au (2.03.19) Zobacz także: „The Yingzi Technology FPF Future Pig Farm Will Revolutionise Pig Farming and the Whole Pig Industry” w: digitaljournal.com

USA W Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego miesiąca (04.2019) odbędzie się seria szczytów branżowych poświęconych obecnemu i przyszłemu wpływowi afrykańskiego pomoru świń na globalną podaż i popyt na mięso. Info. za: „African Swine Fever summits planned” w: www.beefcentral.com (22.03.19)

***
RZĄD RP / MINISTERSTWA / PARLAMENT / UE:

Ardanowski: bez wybicia dzików nie opanujemy ASF w Polsce
„Bez wybicia dzików nie opanujemy ASF w Polsce – powiedział wczoraj podczas spotkania z wielkopolskimi rolnikami Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że w innych krajach prewencyjnie wybijane są wszystkie dziki na obszarze zagrożonym pojawieniem się choroby.” Info. za: agronews.com.pl (14.02.19)

SEJM RP „Sejmowa komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek odrzucenie wniosku Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Minister nie zgodził się z zarzutami opozycji.” Info. za: „ASF oraz kryzys wizerunkowy powodem wniosku o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa” w: www.wnp.pl

UNIA EUROPEJSKA Europejski Komitet Regionów (KR) przygotowuje opinię na temat „Afrykańskiego pomoru świń i rynku wieprzowiny w UE”. Poseł sprawozdawca Sławomir Sosnowski (PL/PPE). Konsultacje odbędą się w dniu: 6 maja 2019 r. W godz. 14.30 – 16.30 w budynku Komitetu Regionów (Rue Belliard 99-101, B-1040 Bruksela) Pokój JDE 51 (Tłumaczenie symultaniczne będzie prowadzone w języku polskim i angielskim)
Więcej informacji: „Stakeholder consultation on African swine fever and the EU pork market” w: cor.europa.eu

UNIA EUROPEJSKA Opinia. Afrykański pomór świń może spowodować rozłam w UE. Problemy związane z epidemią ASF mogą osłabić Wspólną Politykę Rolną UE poprzez zwiększenie napięć między państwami członkowskimi oraz między państwami, a Komisją Europejską. Ilaria Capua i Mario Monti zwracają także uwagę na aktywność ruchów populistycznych i nacjonalistycznych. Podsycanie nieufności do rządów krajowych, opinii publicznej, czy wśród partnerów handlowych. Info. za: „African swine fever could cause EU rift” w: www.nature.com (19.02.19)

***
ORGANIZACJE / ROLNICZE PROTESTY:

UBEZPIECZENIA „Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza postuluje aby Ministerstwo Rolnictwa stworzyło możliwość ubezpieczenia się gospodarstw od chorób zakaźnych, w tym ASF. Suma ubezpieczenia powinna obejmować wszystkie straty wynikające z załamania cyklu produkcyjnego.” Info. za: „SAMORZĄD ROLNICZY DOMAGA SIĘ WPROWADZENIA UBEZPIECZEŃ OD ASF” w: cenyrolnicze.pl (11.02.19)

KZP-PTCh „Struktura własnościowa przemysłu przetwórstwa mięsnego jest zdaniem działaczy KZP-PTCh wielce niekorzystna dla polskich producentów żywca. Jednocześnie polskim producentom z potencjałem (zarówno rolnikom indywidualnym, jak i osobom prawnym) administracyjnie uniemożliwia się zdobycie kapitału inwestycyjnego – np. z tytułu pracy w „grupach producentów”, które powinny stanowić zalążek wspólnych inwestycji kapitałowych. W efekcie polscy producenci/hodowcy – i to ci, którzy mają potencjał produkcyjny i doskonałe know how nie są na tyle silni, aby mogli być w Polsce właścicielami zakładów przetwórczych.” Info. za: „PAŃSTWO MUSI WZIĄĆ NA SIEBIE POŚREDNICTWO W WYRÓWNYWANIU POTENCJAŁÓW PRODUKCYJNYCH I NEGOCJACYJNYCH NA RYNKU TRZODY CHLEWNEJ” w: cenyrolnicze.pl (27.02.19)

STREFY ASF „Strefa niebieska ASF jest szczególnie uciążliwa dla rolników i zakładów mięsnych. Wg Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej należy zmniejszyć restrykcje w jej obrębie, bądź najlepiej znieść ją całkowicie, bądź przynajmniej ograniczyć czas jej obowiązywania do maksymalnie dwóch miesięcy.” Info. za: „STREFA NIEBIESKA ASF SPRZYJA GRUPOM DOBREGO INTERESU” w: cenyrolnicze.pl (22.02.19)

AGROUNIA domaga się interwencji państwa na rynku trzody chlewnej
„Jak twierdzi Agro Unia powyższe powinno zostać zrealizowane m. in. poprzez:
– wypłatę odszkodowań wszystkim hodowcom, którym wybito świnie w związku z ASF,
– dokładne kontrole świń i mięsa wieprzowego wjeżdżającego do Polski z zagranicy,
– wznowienie postępowania przez UOKiK odnośnie do Pinii Polonia,
– znakowanie mięsa i wyrobów mięsnych specjalnym oznaczeniem, gdy pochodzi ono z głębokiego mrożenia (towar 3 kategorii),
– rewizję regulacji dotyczących kraju pochodzenia świń (obecnie „polskie obywatelstwo” świnia uzyskuje po zaledwie 30 dniach pobytu w naszym kraju),
– zwolnienie z podatku dochodowego przetwórców, którzy będą nabywać 100% mięsa wieprzowego pochodzenia krajowego dostarczanego przez polskich producentów.”
Info. za: cenyrolnicze.pl (9.03.19)

Rolnicze OPZZ: cztery tysiące gospodarstw zamknęło hodowlę świń z powodu ASF „- Jeśli koncerny mięsne będą budować własne chlewnie to rolnik przestanie być potrzebny powiedział Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ. Gospodarka łowiecka w kontekście zwalczania ASF, odszkodowania łowieckie, odbudowa hodowli trzody chlewnej, egzekucje komornicze, funkcjonowanie funduszy promocji – to tematy niedzielnego V Kongresu Rolników RP zorganizowanego przez związek w Warszawie.” Info. za: www.polsatnews.pl (24.02.19)

***
ŚRODOWISKO AKADEMICKIE:

Prosimy o sprawdzanie dorobku naukowego osób – przedstawicieli środowiska akademickiego – wypowiadających się w sprawach związanych z rynkiem trzody chlewnej, ASF, czy gospodarską łowiecką. Polska Bibliografia Naukowa – wpisz nazwisko, sprawdź afiliację (jednostkę akademicką): pbn.nauka.gov.pl

POLSKA Pierwsze pełne sekwencje genomowe wirusa afrykańskiego pomoru świń wyizolowane w Polsce. Zespół badawczy: Natalia Mazur-Panasiuk, Grzegorz Woźniakowski i Krzysztof Niemczuk. Info. za: „The first complete genomic sequences of African swine fever virus isolated in Poland” w: nature.com (14.03.19)

Chińscy naukowcy wyizolowali wirusa afrykańskiego pomoru świń. Taką informację przekazała China Daily. Wirus o nazwie Pig/HLJ/18 został wyizolowany z próbki pobranej od zwierzęcia w gospodarstwie dotkniętym epidemią ASF w zeszłym roku w Jiamusi, północno-wschodniej prowincji Heilongjiang. Izolacja wirusa pomoże w zrozumieniu i kontrolowaniu choroby. „Aby w pełni zrozumieć rozprzestrzenianie się choroby i opracować skuteczną strategię kontroli, należy wyizolować i przeanalizować więcej wirusów” – powiedział Zhao Dongming z zespołu badawczego. Ponad połowa światowej populacji świń, to produkcja chińska. Info. za: „Chinese researchers isolate African swine fever virus” w: www.chinadaily.com (26.03.19)

Kansas State University, USA Badania: Zakaźna dawka wirusa ASF przy naturalnym spożywaniu w płynie lub paszy. Prof. Megan Niederwerder: „To badanie jest pierwszym, które pokazuje, że afrykański pomór świń może być łatwo przenoszony poprzez naturalne spożycie zanieczyszczonej paszy i płynów” (cyt.).Info. za: „Infectious Dose of African Swine Fever Virus When Consumed Naturally in Liquid or Feed” w: wwwnc.cdc.gov (13.02.19)

CHINY „Chińscy badacze wykryli wirusa afrykańskiego pomoru świń u kleszczy twardych pobranych od owiec i bydła, ale także w ich krwi. Dotychczas wiadomo było, że niektóre gatunki kleszczy miękkich są wektorem wirusa, ale nie przypuszczano, że wirus może występować u przeżuwaczy…” Info. za: „ASF – po raz pierwszy wykryty u owiec i bydła” w: topagrar.pl (27.03.19)

USA NEW YORK (GenomeWeb) – Boehringer Ingelheim i GNA Biosolutions podjęły współpracę badawczą w celu opracowania diagnostyki weterynaryjnej w nagłych wypadkach, w szczególności szybkiego testu diagnostycznego dla afrykańskiego pomoru świń, który ma być stosowany na przenośnej platformie diagnostyki molekularnej GNA. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Info. za: „Boehringer Ingelheim, GNA Biosolutions Partner on African Swine Fever Dx” w: genomeweb.com (27.02.19)

KANADA jest gospodarzem pierwszego międzynarodowego forum ASF w Ottawie od 30 kwietnia do 1 maja 2019 r. Forum organizowane jest, między innymi, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem, Unią Europejską, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE). Forum będzie okazją do dalszego zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się ASF. Zobacz: inspection.gc.ca

WIETNAM Kontrola rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Test immunoenzymatyczny (ELISA) i reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) to dwie techniki pochodne jądrowe powszechnie stosowane w diagnostyce chorób. Obie metody początkowo działały z radioizotopami, a teraz stosuje się zamiast nich enzymy i inne barwniki (na przykład barwnik fluorescencyjny), co pomogło MAEA i jej partnerom udoskonalić i usprawnić proces testowania. Info. za: „Vietnamese Authorities Control Spread of African Swine Fever with the Use of Nuclear-derived Techniques” w: www.iaea.org (20.03.19)

WYMIAR SPOŁECZNY ASF Sama wiedza weterynaryjna nie jest wystarczająca do osiągnięcia kontroli choroby i że zrozumienie lokalnych wymiarów społeczno-kulturowych, gospodarczych i politycznych jest równie ważne. Badania w dziedzinie nauk społecznych i dogłębne badania lokalnych praktyk są coraz częściej uznawane za ważne dla zrozumienia ekologii chorób. Info. za: „Understanding humans – the key to African swine fever control” w: blogs.biomedcentral.com (8.01.19)

***
INFORMACJE – EUROPA / ŚWIAT:

ASF w EUROPIE „Do systemu powiadamiania o chorobach zwierząt ADNS w 2018 roku zgłoszone zostało 1449 ognisk afrykańskiego pomoru świń. W 2017 roku powiadomiono o 265 ogniskach u świń. Widać więc, że wirus ASF atakuje coraz bardziej i dotyczy to nie tylko stad trzody chlewnej, gdyż liczba przypadków u dzików też była wyższa w ubiegłym roku o ponad 1400 w stosunku do roku 2017.” Info. za: „Gdzie w Europie ASF najszybciej się rozprzestrzenia?” w: tygodnik-rolniczy.pl (19.03.19)

CZECHY są pierwszym krajem w UE oficjalnie uznanym za wolny od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Od kwietnia 2018 r. w Czechach nie stwierdzono epidemii. Kraje członkowskie UE poparły zniesienia wszystkich ograniczeń. Info. za: „Czechia officially free from African Swine Fever” w: www.pigprogress.net (28.02.19)

ŁOTWA Wstępne dane Głównego Biura Statystycznego (CSB) pokazują, że w 2018 r., w porównaniu z 2017 r., obecność ASF spowodowała spadek pogłowia świń na Łotwie o 15 700 szt. (4,9 proc.). W porównaniu z 2017 r. eksport żywych świń wzrósł o 48,500 tys. szt. (26,9 proc.). Liczba importowanych świń spadła o 5 800 tys. szt. (20 proc.). Info. za: „African swine fever took its toll on pig numbers in Latvia” w: eng.lsm.lv (25.03.19)

DANIA „To nie jest łatwe zadanie” przyznaje Rasmussen. Proponowane ogrodzenie będzie wystarczająco niskie, aby jelenie mogły przeskoczyć, a małe otwory co 100 metrów pozwolą przejść mniejszym ssakom, takim jak lisy, zające i wydry. Info. za: „To Keep African Swine Fever Out, Denmark Is Planning A Southern Boar(der) Fence” w: npr.org (27.01.19)

DANIA „Budowanie ogrodzenia dziś nie jest ani rekomendacją, ani ogólną opcją ze strony UE. Unia nie wspiera ze swojego budżetu takich projektów – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Anca Paduraru. Jak poinformowała, KE zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o opinie naukowe w sprawie metod grodzenia. To nie jest pierwsza opcja, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemu afrykańskiego pomoru świń – dodała rzeczniczka.” Info. za: „Dania buduje płot przeciw ASF. Bruksela: Unia nie wspiera ze swojego budżetu takich projektów” w: wiadomosci.dziennik.pl (28.01.19)

BELGIA „Stwierdzenie ASF w pobliżu jednostki wojskowej mogło być nieprzypadkowe. Stacjonują tam żołnierze, którzy kilka tygodni temu wrócili z ćwiczeń wojskowych, które odbywały się na poligonach położonych na terenie państw bałtyckich. Martwe dziki zostały znalezione w obozie Lagland niedaleko miejscowości Arlon. Jeden z pierwszych przypadków ASF został stwierdzony 21 września.” Info. za: „Czy to wojsko zawlokło ASF do Belgii?” w: tygodnik-rolniczy.pl (25.10.18)

BELGIA „Belgijskie władze aresztowały dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani są o wprowadzenie do tego kraju afrykańskiego pomoru świń. Podejrzani to myśliwy i strażnik leśny. Myśliwy miał sprowadzać do Belgii dziki z Europy Wschodniej (prawdopodobnie z Polski) i urządzać na miejscu polowania dla bogatych Belgów.” Info. za: „ASF w Europie szaleje, bo bogaty Belg chciał ustrzelić dzika” w: tygodnik-rolniczy.pl (1.03.19)

BELGIA Wśród 1846 tusz dzików analizowanych do tej pory w Walonii – 1 763 z obwodu dotkniętego wirusem afrykańskiego pomoru świń – 619 jest pozytywnych (ASF). Info. za: „African swine fever contaminating wild boars” w: brusselstimes.com (2.03.19)

LUKSEMBURG „buduje ogrodzenie ochronne przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) na granicy z Belgią. Zostało to ogłoszone przez Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu w czwartek 22 marca. Ogrodzenie powinno zostać wzniesione w ciągu kilku dni na południe od Steinfort na ośmiokilometrowym odcinku na granicy z Belgią. Już w styczniu Dania zaczęła budować ogrodzenie na granicy ze Szlezwikiem-Holsztynem. Jednak jak dotąd w Niemczech nie wykryto żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń.” Info. za: „ASF: Luksemburg wznosi ogrodzenie na granicy z Belgią” w: farmer.pl (22.03.19)

FRANCJA „Myśliwi otrzymują premię w wysokości 100 € za każdego zabitego dzika. Jeśli zwierzę jest zlokalizowane geograficznie i transportowane w specjalnych pojemnikach do punktu zbiórki. Co więcej do akcji wkroczyło wojsko. Początkowo oddelegowano 40 żołnierzy do wsparcia logistycznego, a także kierowców. Armia będzie również uczestniczyła w poszukiwaniu tusz padłych zwierząt.” Info. za: „Francja broni się przed ASF. W akcji myśliwi oraz wojsko” w: cenyrolnicze.pl (4.02.19)

FRANCJA „We Francji tzw. „biała strefa” została ustanowiona w promieniu kilku kilometrów od belgijskiej granicy. Wszystkie dziki żyjące na tym terenie zostaną odstrzelone.” Info. za: „Francuzi bezwzględnie chronią swój rynek przed ASF” w: cenyrolnicze.pl (6.03.19)

UKRAINA Biorąc pod uwagę badania amerykańskich naukowców dotyczące niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ASF, problemem może stać się nie tylko świnia, ale także producenci zbóż i roślin strączkowych. Zakaz zakupu produktów roślinnych pochodzących z regionów o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub nawet import z Ukrainy z powodu niekontrolowanego rozprzestrzeniania ASF może wpłynąć na kondycję wielu gospodarstw w tym kraju. (…) Według międzynarodowej organizacji Green Front polscy lekarze uważają, że pracownicy z Ukrainy, Białorusi lub Litwy, którzy są coraz częściej zatrudniani w gospodarstwach rolnych w Polsce, mogą wjechać na terytorium wirusa ASF. A ponieważ coraz więcej polskich hodowców trzody chlewnej zatrudnia w swoich gospodarstwach pracowników z powyższych krajów, powiatowi lekarze weterynarii w województwie wielkopolskim, gdzie pracuje wielu cudzoziemców (głównie z Ukrainy), opublikowali nawet apel o czujność. Info. za: „Чумна байдужість: чому АЧС може надовго підірвати економіку України” w: mind.ua (14.03.19)

ROSJA W ubiegłym roku w 18 regionach Rosji odnotowano wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zdaniem szefa Rosselchoznadzoru, zwalczanie wirusa na terytorium Rosji będzie możliwe dopiero po rozwiązaniu szeregu problemów w zarządzaniu gospodarstwami zależnymi i zgłoszeniu rozsądnej redukcji liczby dzików, informuje TASS. Info. za: „Роспотребнадзор: Россию захватывает африканская чума свиней” w: news.ru (20.03.19)

ROSJA obw. KALININGRADZKI Od listopada 2017 r. w obwodzie kaliningradzkim odnotowano przypadki ASF w prywatnych gospodarstwach rolnych i dużych kompleksach. Ogółem zarejestrowano 17 ognisk choroby. Władze obwodu kaliningradzkiego poinformowały o stabilizacji sytuacji i odbudowie zwierząt gospodarskich w przedsiębiorstwach. Info. za: „Ситуация по АЧС стабилизировалась в Калининградской области” w: iz.ru (26.02.19)

ROSJA Opinia. ASF będzie w stanie wrócić około połowy czerwca tego roku, ale nie powinien stwarzać żadnych specjalnych problemów. Według Alexeya Chastova epidemie ASF w regionie wpływają nie tylko na import mięsa do innych regionów, ale także transport lokalnego ziarna. Głównym problemem pozostają nie tylko zarażone zwierzęta, ale także zaniedbania ludzi. Niedawno odnotowano przypadek importowania zwierząt z regionu Nowosybirska. Na odległość 3500 kilometrów. Zwierzęta były zdrowe, ale czasami takie przemieszczanie zwierząt na duże odległości może być niebezpieczne. Zaostrzono wymagania dotyczące liczenia zwierząt, co pozwala określić pochodzenie produktów. Info. za: „Ветеринары ждут возвращения африканской чумы свиней в начале лета” ” w: www.vzsar.ru (26.02.19)

ROSJA „Według oficjalnych danych w Rosji w 2018 r. w stadach trzody chlewnej odnotowano ponad 250 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak ogłosiło ministerstwo rolnictwa w Moskwie, w sumie około 250 000 świń musiało zostać poddanych ubojowi. Wysokość szkód szacowana jest na około 15 milionów euro. Jest to ponad dwunastokrotność szkód szacowanych w 2017 r. (1,2 mln EUR).” Info. za: „W Rosji dwunastokrotnie wzrosły straty spowodowane wirusem ASF” w: cenyrolnicze.pl (7.01.19)

AZJA i PACYFIK Aktualizacje sytuacji i informacje o afrykańskim pomorze świń w Azji i Pacyfiku. Konieczność zwalczania chorób zwierząt na poziomie globalnym doprowadziła do utworzenia Biura Międzynarodowej Organizacji Epizootycznej (1924 r.). W maju 2003 r. Urząd stał się Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt. Polecamy stronę organizacji. Info. za: „Situational Updates and Information on African swine fever in Asia and the Pacific” w: rr-asia.oie.int (18.03.19)

CHINY Ponad 950 000 świń padło lub zostało zabitych, ponieważ wirus ASF osiągnął 28 chińskich prowincji (8.03.19). Wprowadzono ograniczenia w transporcie żywych świń, zamknięto rynki żywych zwierząt i zaprzestano karmienia zlewkami. Większość przypadków dotknęła mniejszych producentów pozbawionych bezpieczeństwa biologicznego, chociaż dotknęło to również jedno ogromne stado 74 000 świń. Info. za: „China’s battle with African swine fever” w: www.pig-world.co.uk (8.03.19)

CHINY Od sierpnia 2018 r. zgłoszono 110 ognisk choroby ASF w 28 prowincjach i regionach. Władze borykają się z nielegalnymi działaniami, takimi jak ukrywanie ognisk, sprzedaż i arbitralne pozbywanie się chorych i martwych świń, a także karmienie odpadami kuchennymi. Info. za: “China urges crack down on concealing African swine fever: agriculture ministry” w: reuters.com (4.03.19)

CHINY mogą podzielić swój przemysł wieprzowy na pięć stref, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) i zagwarantować dostawy wieprzowiny. Każda strefa zawiera jedną z najlepszych chińskich prowincji produkujących świnie. Projekt planu zachęca również dużych hodowców zwierząt do rozwijania zintegrowanej produkcji od hodowli do przetwarzania w całej strefie. Info. za: „Will Overhauling China’s Pork Industry Halt African Swine Fever?” w: www.porkbusiness.com (28.02.19)

CHINY produkują ponad połowę świń na świecie – 700 milionów rocznie. Większość z nich pozostaje w granicach Chin. Eksport, w zeszłym roku, utrzymywał się na poziomie zaledwie 1,6 miliona (według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa). Pekin utrzymuje rezerwy mrożonej wieprzowiny, które były używane w przeszłości w celu złagodzenia problemów związanych z cenami rynkowymi i w razie potrzeby mogą zostać wykorzystane w nadchodzących miesiącach. Info. za: „Swine fever threatens pork industry as China prepares for Year of the Pig” w: edition.cnn.com (1.02.19)

USA Kontrole produktów wieprzowych, w tym produktów sprowadzanych do USA, wprowadzenie procedur sprawdzania obecności wirusa ASF w paszach, to niektóre z działań podejmowanych przez USDA (http://www.usda.gov). Działania podejmowane są we współpracy z Kanadą i Meksykiem. Info. za: „USDA Announces Additional Steps to Stop African Swine Fever from Entering U.S.” w: americanagnetwork.com (7.03.19 r.) Zobacz także: „USDA pledges to keep African swine fever out of the country” w: www.agdaily.com (7.03.19)

CHINY i USA Amerykańska soja. Chiny zobowiązały się do zakupu dodatkowych 10 milionów ton amerykańskiej soi. Pod koniec lutego br. amerykański minister rolnictwa Sonny Perdue podał taką informację na Twitterze. Czy tak się stanie? Spadek importu i wybuch ASF w Chinach spowodowały obawy, że druga co do wielkości gospodarka na świecie może nie być w stanie spełnić swoich obietnic. Pogłowie trzody chlewnej w Chinach spadło o 13 procent w styczniu br. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, podczas gdy liczba loch hodowlanych spadła o 15 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. USA i Chiny nadal negocjują umowę handlową. W ubiegłym roku chiński import soi z USA osiągnął najniższy poziom od dekady. Jak podaje CNBC, w 2017 r. USA wyeksportowały zboża i soję o wartości 40 miliardów dolarów, z czego Chiny stanowiły 15,5 miliarda dolarów. Mimo zastrzeżeń analityków do chińskiego popytu na soję, Pekin w zeszłym tygodniu podniósł swoją prognozę importu soi na rok uprawny 2018-2019 do 85 milionów ton metrycznych – w porównaniu z poprzednimi 83,65 milionami ton w prognozie z poprzedniego miesiąca. Nastąpiło to po zawieszeniu przez Chiny importu canoli z Kanady. Canola jest powszechną alternatywą dla soi. Info. za: „China’s soybean demand has been hit by swine fever, raising doubts about Beijing’s trade promises” w: www.cnbc.com (12.03.19)

USA W porcie w New Jersey przechwycono 1 milion funtów chińskiej wieprzowiny z przemytu. Wzmożone kontrole przeprowadzane są w obawie przed skażeniem wirusem ASF (za Reuters). Agenci celni znaleźli wieprzowinę w ponad 50 kontenerach. Akcje przeprowadzono z pomocą specjalnie wyszkolonych psów. Info. za: „USDA seizes 1 million pounds of pork amid swine fever concerns” w: newfoodeconomy.org (19.03.19)

NORWEGIA / CHINY Podczas North Atlantic Seafood Forum, które odbyło się w dniach 4-7 marca br. w Bergen w Norwegii, analityk holenderskiego Rabobank p. Gorjan Nikolik powiedział, że owoce morza mogą być beneficjentem zbliżającego się dużego spadku produkcji wieprzowiny z powodu wybuchu ASF w Chinach. Obecne prognozy dotyczące możliwego niedoboru białka w Chinach wahają się od 2 milionów do nawet 10 milionów ton metrycznych z masowej produkcji wieprzowiny w tym kraju, wynoszącej od 50 do 60 milionów ton metrycznych. Ceny mączki rybnej prawdopodobnie spadną. Co może przełożyć się na korzyści na rynku ryb hodowlanych. W tekście przeczytamy również, że przez wybuch ASF w Chinach, mogą ucierpieć targowiska, gdzie sprzedawano dotychczas między innymi świeże mięso wieprzowe. Królować ma sprzedaż detaliczna i paczkowana żywność. Info. za: „Guolian sees African swine fever outbreak driving China fish consumption” w: www.undercurrentnews.com (20.03.19)

KANADA importuje ekologiczną śrutę sojową z Chin na paszę dla zwierząt. Jeśli producenci nadal używają pasz o wysokim ryzyku, powinni poddać ją kwarantannie, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się ASF. Pasza utrzymywana w temperaturze 20 stopni Celsjusza przez 20 dni prawdopodobnie zabije wirusa. Podczas Seminarium Wieprzowego Banff w 2019 r. Egan Brockhoff podzielił się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami w związku ze swoją podróżą do krajów, które obecnie walczą z ASF. Info. za: „African swine fever: A human driven disease” w: nationalhogfarmer.com (11.01.19)

KANADA Pojawienie się wirusa ASF w Kanadzie, to zagrożenie dla ponad 100 000 miejsc pracy i możliwe straty dla kanadyjskiej gospodarki na poziomie 24 miliardów dolarów kanadyjskich (dop. 1 DK / ok. 2,8 PLN – kurs 27.03.19). Kanapka z wędliną, a szerzej patrząc nielegalnie wwożona żywność do kraju, może stanowić zagrożenie. Kanadyjczycy wydadzą dodatkowe środki z budżetu federalnego na finansowanie psów detektorów na lotniskach międzynarodowych. Producenci trzody chlewnej przyjęli tę informację z zadowoleniem. Info. za: „Canadian pork producers thankful for government’s efforts to prevent African swine fever from impacting the industry” w: www.ontariopork.on.ca (15.03.19)

WIETNAM ASF pojawił się w północnych i centralnych regionach. Ly Van Huong, właściciel farmy loch w prowincji Binh Thuan, powiedział, że sprzedawał około 1000 prosiąt miesięcznie, ale teraz sprzedaż spadła o 20 procent. Info. za: „Pig supply could fall as African swine fever takes its toll” w: bizhub.vn (23.03.19)

WIETNAM / KAMBODŻA Afrykański pomór świń rozprzestrzenił się na części Wietnamu graniczące z prowincjami Ratanakkiri i Kratie w Kambodży. W lutym Wietnam stał się trzecim krajem azjatyckim po Chinach i Mongolii, które zgłosiły ogniska afrykańskiego pomoru świń. Chiny zabiły prawie 700 milionów świń w 2017 r. Choroba ASF dotknęła przemysł wieprzowiny w Wietnamie o wartości 10 miliardów dolarów i poważnie zagraża eksportowi świń w przyszłości. Siedemnaście wietnamskich prowincji zgłosiło epidemie, a Tajwan, Dubaj, USA i Wielka Brytania zakazują importu wieprzowiny z Wietnamu. Łamanie zakazu grozi wysokimi grzywnami, a nawet więzieniem. W Kamboży poważnym problemem staje się nielegalny import wieprzowiny z Wietnamu. Info. za: „African swine fever spreads to VN-Cambodia border” w: www.phnompenhpost.com (18.03.19)

TAJWAN Opakowanie z wieprzowym wontonem zostało znalezione w koszu na śmieci w Porcie Taipei. Badanie wskazało pozytywny wynik na obecność wirusa ASF. Jedzenie wyrzucił pasażer, który dotarł do Taipei z Pingtan w chińskiej prowincji Fujian statkiem wycieczkowym 20 lutego br. Od października 2018 r. w Tajwanie wykryto 30 produktów wieprzowych z Chin zarażonych ASF, w tym jeden w październiku, dwa w listopadzie, cztery w grudniu, 11 w styczniu, 11 w lutym i jeden w marcu br. Całkowita liczba produktów, które uzyskały pozytywny wynik na ASF na Tajwanie, rośnie co miesiąc – powiedział Feng Hai-tung, szef Biura Inspekcji i Kwarantanny Zdrowia Zwierząt i Roślin COA (BAPHIQ). Info. za: „Another pork product from China tests positive for African swine fever” w: focustaiwan.tw (7.03.19)

TAJWAN [zobacz FILM i ZNAKI] Znaki ostrzegawcze zwracające uwagę na maksymalną karę w wysokości 1 miliona dolarów NT za nielegalne importowanie produktów mięsnych są wyświetlane na przenośniku bagażu w Taiwan Taoyuan International Airport 14 stycznia w ramach rządowych starań, aby zapobiec przedostaniu się ASF do kraju. (CNA) Info. za: „Taiwan tightens border inspections against African swine fever” w: taiwantoday.tw (18.01.19)

FILIPINY Eugenio Mende, prezes Philippine Veterinary Drug Association, powiedział, że choroba ASF może przedostać się do kraju przez siomai, pierogi i inną przetworzoną żywność sprzedawaną przez chińskich i wietnamskich rybaków swoim lokalnym odpowiednikom. Rosendo So, prezes Samahang Industriya ng Agrikultura, zaapelował w międzyczasie do rządu o nałożenie tymczasowego zakazu importu wszystkich mięs, zwłaszcza pochodzących z Belgii i Polski. Info. za: „African swine fever may enter PH through dumplings, vet warns” w: news.abs-cbn.com (20.03.19)

NOWA ZELANDIA / CHINY Znacznie niższa produkcja chińskiej wieprzowiny miała pozostawić lukę podażową, która musiałaby zostać wypełniona przez inne mięsa, a eksporterzy wołowiny z Nowej Zelandii mieliby być dobrze przygotowani do skorzystania z tej szansy. Info. za: „Listen: How African swine fever could benefit our beef trade” w: www.nzherald.co.nz (6.03.19)

AUSTRALIA ASF nigdy nie wystąpił w Australii, a kraj jest wolny od pryszczycy od 1872 r. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszyscy odgrywamy rolę w zapobieganiu egzotycznym chorobom, takim jak ASF i FMD, przybywającym do Australii – nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami zwierząt gospodarskich lub nie pracujemy w ich pobliżu. Info. za: „Keeping African swine fever and foot-and-mouth disease out of Australia” w: www.agriculture.gov.au (ost. akt. 28.02.19)

AZJA / MONGOLIA Żaden kraj nie może sobie pozwolić na iluzję, że może odizolować się od regionalnej dynamiki poruszania się tego wirusa – powiedział Dirk Pfeiffer, profesor w Katedrze Chorób Zakaźnych i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Miejskim w Hongkongu (…) Fakt, że Mongolia ma niską gęstość populacji świń jeszcze bardziej wzmacnia hipotezę o powszechnym geograficznym występowaniu ASF. Info. za: „African Swine Fever Spreads to Mongolia” w: bloomberg.com (16.01.19)

JAPONIA Japońskie ministerstwo rolnictwa ostrzegło, że istnieje możliwość, że afrykański pomór świń może dotrzeć do Japonii. Ministerstwo zwiększa liczbę oficerów kwarantanny dla zwierząt i psów tropiących na lotniskach, starając się utrzymać śmiertelną chorobę poza granicami kraju. Info. za: „African swine fever spreads in Asia” w: www3.nhk.or.jp (3.03.19)

JAPONIA „Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE oraz ministerstwo rolnictwa Japonii potwierdziły występowanie klasycznego pomoru świń w Japonii w 10 gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Klasyczny pomór świń (CSF), jak podaje portal 3trzy3, został już wykryty w prefekturach miejskich Gifu, Aichi, Nagano, Shiga i Osaka.” Info. za: „Świnie masowo wybijane w Japonii z powodu pomoru” w: agropolska.pl (19.03.19)

***
Opracowanie: #SolidarnośćRI
NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”
Pomorze Zachodnie
Kontakt: protestrolnikow@gmail.com

Fot. domena publiczna