Press "Enter" to skip to content

Jan Białkowski, zastępcą dyrektora generalnego KOWR. Komentarz.

Dla naszego środowiska, rolników zrzeszonych w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na Pomorzu Zachodnim, objęcie funkcji zastępcy dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – odpowiedzialnego za gospodarowanie ziemią rolną – przez p. Jana Białkowskiego, to wyróżnienie.

Dlaczego? Ponieważ jest to awans merytoryczny, a nie polityczny. Jest to też awans związkowca na wysokie i odpowiedzialne stanowisko w administracji państwowej. Awans nie polityka, nie akademika, a wykształconego rolnika, lidera związkowego z doświadczeniem zdobytym w samorządzie rolniczym i administracji terenowej. Także ogromnym doświadczeniem zdobytym w trakcie szeregu wieloletnich działań protestacyjnych w obronie interesów rolników, w tym w obronie Polskiej Ziemi. Poczynając od latach 90-tych, poprzez protesty lat 2012-2015 na Pomorzu Zachodnim, w tym 77 dniowy protest w Szczecinie i ponad 120 dniowy protest tzw. Zielonego Miasteczka przed siedzibą KPRM w Warszawie (2015).

W 2016 r. J. Białkowskiemu powierzono kierowanie Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Najtrudniejszy odcinek w kraju. Kredyt zaufania, wynikający z pozycji związkowej i środowiskowej, bez wiedzy i doświadczenia, nie byłby wystarczający. Następnie kieruje szczecińskim Oddziałem Terenowym KOWR. W 2019 roku awansuje na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego KOWR.

Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Autor Karty Gospodarstw Rodzinnych. Przede wszystkim rolnik, polski patriota. Człowiek doskonale rozumiejący czym jest służba publiczna i odpowiedzialność za młode pokolenia. Jeden z inicjatorów powołania przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na Pomorzu Zachodnim „Szkoły Liderów”.

KOMENTARZ p. Edwarda Kosmala, przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ „Solidarność” (18.04.19 r.):

Opr./fot. NSZZ RI „Solidarność” PZ