Press "Enter" to skip to content

[12.03.20] ZBOŻA. Francuscy producenci na plusie

Epidemia koronawirusa jest źródłem dużej niepewności. „Monitorujemy z dnia na dzień środki podejmowane przez władze publiczne w 100 krajach, których to dotyczy, i ich wpływ na ich gospodarkę” – mówią eksperci FranceAgrimer.

W przeciwieństwie do wielu firm rolno-spożywczych, które napotykały blokowanie chińskich portów, w których polecono pracownikom pozostanie w domu, firmy zajmujące się zbożem znalazły odprawę celną i dokerów. „Porty południowych Chin nie podlegały takim samym ograniczeniom jak na przykład Szanghaj czy Pekin” – zapewnił Marc Zribi.

Francuscy producenci zbóż odnotowali dobrą aktywność od początku kampanii. Zwłaszcza w Chinach, gdzie nie ucierpieli z powodu koronawirusa. Francja zajęła ciekawe pozycje w Egipcie i Maroku. Ale eksperci przewidują wzrost konkurencji ze strony regionu Morza Czarnego w nadchodzących tygodniach. Rosja może wyeksportować 35 milionów ton pszenicy, a Ukraina 32 miliony ton z rekordowej produkcji 35,8 miliona. „Biorąc pod uwagę kursy walut, możemy spodziewać się potężnej konkurencji ze strony Morza Czarnego ” – powiedział Marc Zribi.

Tłumaczenie własne za www.lesechos.fr [12.03.2020]

Fot. domena publiczna