Press "Enter" to skip to content

Minister Rolnictwa wydłuża termin składania wniosków do końca maja. Solidarność RI zabiegała o takie rozwiązanie (zobacz)

„Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o przedłużeniu o dwa tygodnie terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019. Decyzja ta oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2019 r.

ARiMR apeluje, by ze składaniem wniosków za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus nie czekać do ostatniej chwili. W razie jakichkolwiek wątpliwości rolnicy mogą zgłaszać się po pomoc w wypełnianiu dokumentów czy w sprawach związanych z obsługą techniczną aplikacji do biur powiatowych ARiMR. Czynna jest także infolinia – pod numerem 800 38 00 84 można uzyskać, np. informacje w przypadku problemów z zalogowaniem się do systemu.

Warto pamiętać, że kto złoży wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich obszarowych za 2019 r. do 31 maja może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości.” Zobacz pełną treść komunikatu ARiMR (10.05.19)

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zabiegał o takie rozwiązanie. W dniu 8.05.2019 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęło pismo Prezydium Rady Krajowej Związku z prośbą o ustosunkowanie się Ministra Rolnictwa p. Jana K. Ardanowskiego w sprawie. W załączonej uchwale z dnia 6.05.2019 r. czytamy między innymi, że „od dłuższego czasu na terenie Polski nie wystąpiły opady, a stan ten utrzymuje się od początku nowego sezonu produkcyjnego. Z obserwacji rolników wynika, iż sytuacja na polach jest dużo gorsza niż w zeszłym roku o tej samej porze. Wystąpiła ona praktycznie we wszystkich uprawach, jednak na tę chwilę trudno jest określić wielkość szkód.

Już w tym momencie w niektórych częściach kraju, mimo ostatnich opadów, są prawdopodobnie potrzebne przesiewy upraw, co zupełnie zmieni strukturę upraw, jeśli termin wniosków o płatności bezpośrednie nie zostanie przedłużony. „

Red.

Fot. archiwum NSZZ RI „Solidarnośc”