Press "Enter" to skip to content

[4.03.20] Koronawirus. Co ma wpływ na francuskie rolnictwo?

„Teraz, gdy epidemia dotyka wiele innych krajów, wpływ koronawirusa na rozwój Francji będzie znacznie bardziej znaczący” – przyznał minister gospodarki Bruno Le Maire w wywiadzie udzielonym 2 marca 2020 r. Najbardziej dotknięte sektory to obecnie hotelarstwo, gastronomia i transport lotniczy. Rozprzestrzenianie się wirusa we Francji może doprowadzić do wdrożenia środków, które mogą mieć wpływ na inne sektory, w tym i rolnictwo. Podobnie jak w innych sektorach, na produkcję rolno-spożywczą może mieć również wpływ masowy brak pracowników.

Pojawienie się koronawirusa w Chinach pod koniec 2019 r. i jego rozprzestrzenienie się w tym kraju szybko wpłynęło na rynki światowe. Zwłaszcza rolnicze. Kraj ten jest jednym z największych importerów żywności na świecie. W przypadku francuskich sektorów eksportowych efekty są już odczuwalne, a sytuacja może się pogorszyć w zależności od środków, które zostaną podjęte w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa we Francji. Jeżeli wprowadzonoby takie środki zapobiegawcze, jak w niektórych regionach Chin, na przykład ograniczenia dla transportu, dla kierowców ciężarówek, to konsekwencje byłyby znaczące dla niektórych produkcji, takich jak produkcja mleka.

Ograniczenie eksportu do Chin to jedno. Kryzys zakłóca przepływy logistyczne do i z Chin. Wiele miast jest zamkniętych. Wiele dróg jest zamkniętych. Wpłynęło to także na działalność portów i kolei, co dodatkowo zakłóciło handel międzynarodowy. Biorąc pod uwagę znaczenie chińskiego importu, wpływ wirusa na ceny towarów rolnych jest nieuchronnie duży. Obecność wirusa na terenie Francji może oddziaływać na cały eksport produktów rolnych. Do tego dochodzą ograniczenie handlu oraz spowolnienie konsumpcji w najbardziej dotkniętych krajach, takich jak Włochy. To wiodący nabywca francuskiej wołowiny.

Sektory nabiału i wieprzowiny przewidywały wzrost eksportu do Chin w 2020 r. Efekty były odczuwalne już pod koniec stycznia. Ograniczenie możliwości przeładunkowych i transportowych w chińskich portach wyhamowało ten wzrost. Tylko 7 000 ton francuskiej wieprzowiny zostało wywiezionych w styczniu – w porównaniu do 22 000 ton w listopadzie. Ponadto handel wypasanymi zwierzętami do Włoch, kraju dotkniętego przez koronawirusa, również może ucierpieć z powodu sytuacji i ograniczenia przemieszczania się na niektórych obszarach.

W styczniu Chiny i Stany Zjednoczone podpisały umowę o zwiększeniu chińskich zakupów produktów rolnych. Chociaż operatorzy niecierpliwie liczyli na rozpoczęcie wysyłek i pozytywne konsekwencje dla cen, nadal czekają. Koronawirus zmienił priorytety Chin.

Tłumaczenie włąsne na podstawie www.terre-net.fr [4.03.2020]